Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Tipy na správne zaváranie

Letné obdobie je spojené aj s ovocím. V lete dozrievajú jahody, ríbezle, čerešne, marhule a mnoho iných. Ako zachovať ich čerstvosť a neodolateľnú chuť? Jednou z možností je ovocie dať do mrazničky zamraziť. To však nezaručí, že bude ovocie rovnako chutné aj po jeho rozmrazení. Druhou, obľúbenejšou, možnosťou je ho zavariť. Čo to je a ako na správne zaváranie? V nasledujúcom článku vám ponúkame niekoľko tipov ako na to.

Čo je to zaváranie?

Zaváranie je spôsob sterilizácie ovocia a iných potravín. Je to proces kedy potraviny v pohári zbavíme nechcených baktérií a kyslíka v pohári. To zaručí ich dlhšiu čerstvosť. Pri zatváraní možno kombinovať rôzne druhy chutí, ovocia a zeleniny. Zavárať možno ovocie, zeleninu, mäso, huby, ale aj hotové jedlá. Najobľúbenejšie je zaváranie v hrnci, rúre, umývačke riadu a v mikrovlnnej rúre. Je na vás, aký typ zvolíte.

Tipy a triky

  1. Podstatná je čistota

Pri niektorých druhoch ovocia je potrebné byť pri umývaní opatrní, aby sme ho nepoškodili. Umývanie treba prispôsobiť tomu, ako veľmi je ovocie znečistené. Záleží aj na tom či sme ho kúpili, dopestovali alebo obrali pri samozbere. 

Rovnako aj viečka a poháre musia byť úplne čisté. Treba ich umyť horúcou vodou, tým ich aj sterilizujeme. Po sterilizácií ich nikdy neutierame, necháme ich vysušiť. Pri opakovanom používaní vrchnákov treba byť opatrní. Nepoužívajte hrdzavé ani napáchnuté viečka. Také je potrebné vyradiť. 

  1. Potraviny poriadne pretrieďme

Nikdy nezavárajme plody, ktoré sú už nahnité alebo niečím napadnuté. Ak ide o vodnatejšie ovocie – maliny, jahody, ríbezle a iné – tak ich radšej vyhoďte celé. Pleseň v nich sa totiž šíri veľmi rýchlo. Ak zavárame tvrdšie plody – uhorky, broskyne, kapusta a iné – pokazenú časť z nich možno odrezať a zvyšok zužitkovať.

Na zaváranie použime tvrdšie plody a na lekvár alebo džem mäkšie plody. Mäkké, už prezreté ovocie by sa nám v kompótoch rozoberalo a nemalo by dobrú kvalitu.

  1. Výber pohárov a viečok

Pred samotným zaváraním si pripravte poháre a na nich pasujúce viečka. Poháre je možné zakúpiť v rôznych veľlostiach a tvarov. Ak používate poháre opakovane, uistite sa, že ste zvolili správny typ viečka, ktoré na ne pasujú.

  1. Správny spôsob zavárania

Pokiaľ chcete sterilizovať potraviny klasicky vo vode, netreba pridávať do pohárov s ovocím príliš veľa vody. Stačí pridať vodu do tretiny pohára. Ak jej bude príliš veľa, ovocie sa v pohári uvarí, nie zavarí. Je tiež potrebné dodržať správny čas sterilizovania. Pokiaľ zavárate v umývačke riadu, pri 60 stupňoch sa vám pri umývaní ovocie zavarí. V mikrovlnnej rúre mäkšie plody sterilizujte približne 6 minút, tvrdé dlhšie.

  1. Tesne po sterilizícií

Tesne po sterilizovaní ponechajte poháre ešte v teple. Môžete ich poukladať na deku a zabaliť do nej. Ak sa chcete uistiť, že sú poháre dobre utesnené, po vybratí z hrnca ich poukladajte hore dnom. Lepšie ich tak uzavrie podtlak a dlhšie vydržia. Predtým, ako si zaváraniny poukladáte do komory alebo špajze, vyskúšajte či sú viečka správne zatiahnuté. Niekedy sa počas zavárania môžu uvoľniť.

  1. Uschovanie zaváranín

Zavárané potraviny je lepšie skladovať na tmavých, chladnejších miestach. Vydržia tak dlhšie a predídete ich pokazeniu. Poháre si označte. Väčšina z nás si poznačí rok zavárania, niekedy aj spôsob. Budete tak vedieť, ktoré zaváraniny treba skôr zjesť.

Využitie zaváraných potravín v kuchyni je rôzne. Možno ich použiť ako prílohu k hlavnému jedlu, prísady do koláčov alebo len na ľahké mlsanie. Všetko potrebné na sterilizovanie potravín nájdete u nás na eshope alebo na predajniach.

Kategórie článkov